Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Závodění


Mezinárodní mistrovství ČR katamaránů Tornado
 
      21.-22. května 2011 - Lipno, Černá v Pošumaví

 
Na Lipenské přehradě bude v sobotu odstartováno Mezinárodní mistrovství České republiky ve třídě Tornádo (dvouposádková dvoutrupá plachetnice, neboli katamarán, oplachtěná 50 m2 plachet, dosahující rychlosti v ideálních podmínkách až 35 uzlů, 60km /hod.), šířka 3 metry, délka 6 metrů a stěžeň 10 metrů. V létech 1970 až 2008 olympijská třída, která bude s největší pravděpodobností od roku 2016 opět třídou olympiády v Brazílii.

Pořadatelem závodu je YC Mulda ve spolupráci s YC Černá. Místo závodu je zvoleno v kempu Jestřábí před hotelem Racek, trať bude postavena mezi Černou a ostrovem Tajvan. Ředitelem závodu je Petr Beneš, hlavním rozhodčím Karel Švec.

Na závod jsou přihlášeni: úřadující mistři světa a stříbrní z mistrovství Evropy Roland a Nahid Gaebler, GER 1. Roland je zároveň předseda mezinárodní asociace třídy Tornádo, je profesionál, který přivezl dvakrát olympijskou medaili, je několikanásobný mistr světa a Evropy a v současné době se intenzivně připravuje na přespříští olympiádu. Je propagátorem atraktivních závodů pro diváky, snaží se umisťovat jachting do měst a na atraktivní místa, aby i náhodný divák poznal kouzlo tohoto sportu.

Dále se účastní úřadující mistři Rakouska Michael Schoenleitner s kosatníkem Philipem Rakuschanem, AUT 372 z jachtklubu Attersee. Tato posádka pokračuje ve šlépějích svého otce a je velikou nadějí tohoto sportu. Jejich jízda je velice temperamentní a pro diváky velice atraktivní. Kromě titulu své země se chtějí poprat o celkové prvenství a potrápit jasného favorita Rolanda Gaeblera.

Další zahraniční posádka, která se v Černé představí, je maďarská posádka HUN 2, Rudolf Anderka a Gábor Hortobágyi. Tito jachtaři se třídě Tornádo věnují teprve druhým rokem, ale svojí vzrůstající výkonností si již brzy řeknou o první medaile z velkých mezinárodních akcí, třeba už nyní na Lipně.

Překazit se jim v tom bude snažit nejedna další přihlášená posádka z České republiky, Německa, Rakouska a Maďarska. Největší ambice má posádka CZE 686 - CK FISCHER Sailing Team, David Křížek s kosatníkem Zdeňkem Adamem. Zejména David Křížek, který obhajuje loňský titul mistra České republiky, má našlápnuto na další úspěchy. Kromě získaných 26 titulů mistra České republiky v různých kategoriích se tento jachtař proslavil přeplavbou přes Atlantický oceán na ultralehkém katamaranu a dále jedinečným třetím místem v závodu osamělých mořeplavců. V případě příznivých okolností a štěstí, co k tomuto sportu patří, by mohl David na domácí vodě Rolanda hodně potrápit.

Kromě těchto zvučných jmen se na Lipně představí matadoři třídy Tornádo, posádka CZE 62, bratři Zdeněk a Jiří Pavlišové z YC Kovářov, posádka CZE 22, otec a syn Bronislav a Filip Fouskové z ALT Tornado, posádka CZE 52, otec a syn Aleš a Martin Novákovi z YC Kovářov, domácí posádka CZE 2, Jan Petrák a František Marek. Všichni tito udělali ve své přípravě maximum a poperou se zejména o medaile z domácího šampionátu.

Své medailové ambice minulý týden potvrdila právě posádka bratrů Pavlišových, která získala na prestižním závodě Silberbarrentrophy v Rakousku skvělé třetí místo. Ke svým třinácti mistrovským titulům by ráda připojila další.

Kromě souboje o mistrovské tituly ve třídě Tornádo se na Lipně ve stejnou dobu a na stejném místě uskuteční první ročník Catamaran Jestřábí Open. K tomuto závodu se mohou přihlásit všichni, kteří vlastní katamarán a chtějí nasát atmosféru velkého závodu a setkat se se známými tvářemi jachetního sportu.

Ředitel závodu Petr Beneš očekává účast 25 lodí z pěti zemí, účastníci se těší na pěkné a větrné počasí.

Zdeněk Pavliš

Rekapitulace před MČR 2011 v Lodní třídě Tornado

Rok 2010
Mistr ČR - David Křížek / Filip Fousek - CZE 22 ( CK Fisher / BENTEX-Plast )
http://www.davidkrizek.cz/
http://www.davidkrizekyachting.cz
http://tornadoczech.blogspot.com/
http://www.bentex-plast.cz

Mistr světa - Gaebler Roland / Nahid Gaeblerová - GER 1
http://www.teamgaebler.de/

Mistr Rakouska - Michael Schönleitner / Philipp Rakuschan - AUT 372
http://web.me.com/m.schoenleitner/Tornado/Home.html

Mistr Maďarska - Gabor Hortobagyi / Rudi Andorka - HUN 2

President Asociace lodní třídy Tornado v ČR a několikanásobný do roku 2010 neporažený mistr ČR ing.Zdeněk Pavliš - Zdeněk Pavliš / Jiří Pavliš - CZE 62 ( Prefa Hubenov )
http://www.prefahubenov.cz/home/
prefa@najihu.cz
mobil: +420 777 723 690


Třídový fotograf
- Martina Barnetová
martina.barnet@centrum.cz
mobil: +420 728 537 425


Rok 2011 - Mistrovství ČR Catamaran Match Race (dvojboj)
1. místo - David Křížek / Zdeněk Adam ( CK Fisher )
2. místo - Bronislav Fousek / Filip Fousek ( BENTEX-Plast )
3. místo - Zdeněk Pavliš / Jiří Pavliš ( Prefa Hubenov )


Alan Kučera - team PR
CK FISCHER Sailing Team

redakce

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>