Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Závodění


ISAF YOUTH WORLDS - MADEIRA POR
 
      25.7.Protože jsem vám poctivě psal celý týden, píši i dnes, ale moc se mi do toho nechce. Již od rána bušilo a předpověď byla 30 uzlů. Vlny, vítr a silný proud. K tomu časté nárazy větru. Prostě velmi těžké podmínky i pro dospělé závodníky.

 

Nikola byl na 21. místě a na soupeře před sebou mu chybělo 20 bodů. Jistější tedy bylo kontrolovat soupeře za sebou. První start - Nik se převrací na startovní čáře. Start je naštěstí zrušen. Druhý start to bylo perfektní - start je opět zrušen. Třetí start - katastrofa. Je těžké nalézt čistý vítr. Nik to nevzdává, ale nemůže se dostat k nejobávanějším soupeřům, kteří úspěšně bojují na druhém křídle. Několik protizměn a je z toho 18. místo. Na poslední zaďák navíc vychází obě křídla a Nik ve středu ztrácí dalších 5 míst.
To v důsledku znamená ztrátu tří míst a propad na konečné 25. místo z 33 států. Jsme z toho špatní a znovu probíráme veškeré chyby. Hlavní chybou však byl start. Ten je většinou 90% úspěchu, i když tady se vítr tak točil, že mu lze přikládat tak 70%.
Co dodat? Zažili jsme zde špatné i velmi úspěšné dny. Hodně jsme se naučili. Celou dobu jsem byl na jedné lodi s trenéry z celého světa a slyšel jeji moudrá i stupidní rozhodnutí a rady. Navázali jsme řadu kontaktů a předjednali určitou spolupráci. Snad příští rok v polské Gdynii dokážeme víc. Šanci by mohli mít dívky ve třídě 420, ale ještě uvidíme. Třeba Katka Vaidišová zatrénuje na Radiálu??? Každopádně je potřeba zahájit přípravu dostatečně včas. A navíc, do Polska není tak daleko...
Díky všem co nám drželi palce. Věřte, že jsme udělali maximum.
Čau David Křížek


24.7.
Tak se opět hlásím z Madeiry. Dnes již od samého rána vál silný vítr a přicházely velké oceánské vlny. Předpověď byla znovu obdobná, jen vítr měl ještě zesílit.

Vše navíc stěžovaly boční 1,5m vlny. Na návětrné bóji chodily prudké poryvy s rozdílem směru až 60 stupňů. Proud byl z pravé strany ve směru vln do 2 uzlů. Startovalo se opět přesně ve 12 hodin. Nik neváhal a opět perfektně odstartoval od lodi. Dnes byla čára téměř neutrální, ale na pravé straně byla větší možnost manévrovatelnosti do větrných změn. Navíc zesilující vítr přicházel více z prava. Opět se projevila menší výška a hmotnost našeho reresentanta a tak i přes dobrý start točil Nikola bóji kolem 17. místa. Při odpadnutí se těsně před ním převrátil závodník z USA a protože nebylo kam uhnout, následovala koupel. V závěru tříkolové rozjížďky již foukalo nárazových 15m/s. Nik se nakonec celkem udržel a bylo z toho 19. místo. Další rozjížďka byla pro silný vítr přeložena na zítřek. V přístavu jsme přivazovali lodě. V noci má přijít větší povětří. Snad to zítra trochu poleví. Zítra je závěrečný den, kdy zbývá odjet 2 rozjíďky. Nikola je stále na 21 místě z 33 států.
Zítra zesílí proud a bude potřeba s ním počítat zejména ve spodní části tratě. Také už se pojede takticky na konkrétní soupeře. Tak na nás myslete.
Čau David Křížek
david.krizek@cere.cz23.7.
Tak jsem bohužel předpověděl vítr lépe než domorodci. Rozdíl teplot opravdu přinesl silný nárazový vítr. Sázeli jsme opět na riskantní start, ale to nakonec nestačilo. Nikola šel do rozjížděk bojovně a věřím, že ze sebe vydal maximum.
Nezadařilo se mu však dostatečně pokrýt přicházející změny a byl pomalejší než vysocí a těžší závodníci. V první rozjížďce startoval v první linii jako pátá loď od člunu, ale již v průběhu první stoupačky se postupně propadal. Ve druhé rozjížďce měl nejlepší start od člunu a ukázal ostatním jak se má startovat (mám foto). Pokrýval všechny lodě pod sebou. Některé z nich podjely na pravou stranu a přišla jim výhodná změna. Nik tam otočil, nastoupal asi 50m, ale přišla mnohem výraznější změna zleva a rázem byl vzadu. Ve druhém kole zústal pro změnu na levé straně. Dnes tedy dvě rozjížďky s dojezdy 24 a 23. Zatím to znamená 21. místo z 33 států.
Zítra to snad trošku zeslábne a také proud bude postupně mírnější. Ještě zbývají 3 rozjížďky.
Dnes mámě opět sezení s Jimem Saltonstallem a večer je ISAF mítink, kde se bude probírat budoucnost mládežnických závodů a kategorií.
Čau David Křížek22.7.
Moc děkujeme všem, kteří nám napsali krásné a povzbudivé maily a všem těm kteří nám doma drží palce. Včera jsme trošku oslavili úspěšný den a důkladně rozebrali dosavadní průběh.

Dnes byl den volna a tak jsme vyrazili na společný výlet po ostrově. Napřed jsme procházeli místním deštným pralesem, pak jsme vyslechli historii vzniku tohoto sopečného ostrova a pak jsme šplhali po lanech a provazových žebříkách kaňonem, aby jsme se nakonec přiřítili zpět po laně zavěšeni na kladce. Byl to celkem fofr. Na závěr jsme sjeli lanovkou do hlavního města Funchalu a tam si prohlídli historické centrum, květinové trhy a samozřejmě přístav.
Večer už jsme plně zasvětili přípravě na zítřek. Předpověď je zatím opět příznivá. Jen doufejme, že po dnešních občasných přeháňkách v severní části ostrova, nenastartuje silnější termika. Tak na nás myslete. Na programu jsou dvě důležité rozjížďky.

Jinak jsme dostali nezávaznou nabídku od Švýcarů na společný zimní kemp v základně ALINGHI na jihu Francie. Také domlouváme spolupráci se 420 týmem NZL a IMC týmem POL. Tak uvidíme.
Náš průvodce Rafael je nezničitelnej. Sehnali jsme si však dalšího průvodce a tak máme dva. A pak že nejsme velmoc. To tu nikdo nemá :-)
Tak zítra!!! Je to důležitý.
Čau David Křížek
david.krizek@cere.cz

Foto na www.youthworldsailingmadeira.com


21.7.
Tak dnešní den bych práci coache s nikým nevyměnil. Ráno to začalo jako vždy. Snídaně a hromadný odjezd do mariny za doprovodu policejních majáků. Pak technický a meteo brífink a taktická příprava na závod
Slabší vítr do 5m/s. Daly se předpokládat změny až o 60 stupňů. Vítr na startu tedy spíše stabilnější a blíže k návětrné bóji více změn a větší rozsah. Návětrná bóje byla pod kopcem kolem kterého proudil stočený vítr na vodu. Vzhledem k tomu, že jsme na severní polokouli, pravá průrva fungovala více a přinášela silnější vítr. To nahrávalo příjezdu k bóji levobokem. Proud měl být v okamžiku startu slábnoucí a měl přicházet z levé strany. Pak měl zeslábnout a postupně zesilovat zprava. Pro Nika dobré podmínky. V silném větru totiž díky své nižší hmotnosti a výšce ztrácí na rychlosti.

Motivační prvky neprozradím, ale Nik se více než minutu před startem postavil těsně k lodi na nejvýhodnější pozici a tam vydržel až do startovního výstřelu. Pak to přišlo - nejlepší start na mistrovství světa!!! Vítr se točil a na první bóji se dostal na 5. místě. Bedlivě střežen JURY odpadl na triumfální zaďák a dolní bóji točil s náskokem na 1. místě. Druhé kolo - 2. místo. Na posledńí zaďák ve třetím kole takticky hlídal skupinu a po křídle mu proklouzla jedna loď. Nik je třetí :-) To je bomba. Přijímáme gratulace od ostatních coachů.

Vítr slábne, ale strategie se nemění. Před startem Nik kontroluje dobrou pozici, ale díky chybě soupeře ji několik vteřin před startem ztrácí. Zůstává pod lajnou, ale několik obratů a je na čistém větru. Pak nasazuje pravý hák. Moje nervy - tohle nebylo v plánu. Neměkne. Nakonec změna přichází a téměř na bočák se řítí k návětrné bóji na 9. místě. Po zaďáku 7. Tentokrát se jede na dvě kola a tak poslední zaďák a Nik finišuje na 6. místě. Tak to byl den. Takhle vyrovnaně snad dnes nikdo nejel.
Na břehu mu musím půjčit mobil. To musí doma vědět.
Už pomalu přistáváme - musím končit - jdeme oslavovat. Zítra je den volna.
Čau David Křížek
david.krizek@cere.cz

Foto na www.youthworldsailingmadeira.com

20.7.
Dnes jsme s Nikem kladli důraz na zlepšení startů. Znovu a znovu jsme probírali naši strategii. Předpověď byla opět stejná, jen ráno asi 5 minut pršelo. Dnes pořadatelé umístili návětrnou bóji těsně k přístavní hrázy, kde je hloubka cca. 30m.
Oproti tomu start je na hloubce 170m a o kus dál se to láme až na 560m. Reliéf dna má samozřejmě vliv na směr proudu, ale ten byl dnes v okamžiku prvního startu téměř nulový.
Dnes se tedy odjely dvě tříkolové rozjížďky. V první z nich měl Nikola start z první linie, ale blíže k méně výhodnější straně. U návětrné bóje se navíc dostal do kolize a převrátil se. Ve druhé měl velice dobrý start z první linie, mezi slabšími soupeři a zbytečně neriskoval vzhledem k točícímu se větru. Po celou rozjížďku se držel v polovině pole, ale na poslední zaďák ztratil. Celkem tedy lze konstatovat zlepšení, které snad podpoří psychiku a sebedůvěru, což by mohlo opět zlepšit výsledek a tak by to mohlo jít tak daleko až nebude co zlepšovat :-) To by bylo nejlepší :-)

Dnes tedy o něco lepší dojezdy 22 a 20. Včera to bylo již oficiálně a po protestech 26, 23 a 26. Celkem je zde 33 států. Dalším triumfem bylo naše vyprotestování Uhra, který zavinil Nikovo převržení.
Večer máme taktický brífink s Jimem Saltonstallem autorem knížky Race training a čtyřnásobným coachem GBR týmu na OH.
Takže celkem pohoda až na to, že se Rafael vrátil. Je nezničitelnej. Navíc si včera udělal zelený pásek v karate.
Čau David Křížek

Foto na www.youthworldsailingmadeira.com .

19.7.
Dnes na ostrově Madeira propukly první boje o nejprestižnější junorské tituly sezóny. Všichni byli nažhavení do úvodních bojů. Předpověď byla příznivá a vyplnila se. Všichni s napětím očekávali, kam pořadatelé umístí návětrnou bóji.
Bylo jasné, že bude blízko pobřeží, ale záleželo spíše na stranové pozici. Reliéf pobřeží je zde velice nepravidelný a vítr průrvami doslova padá na vodu a tam se rozbíhá do více stran. Podle toho se dá velice taktizovat s příjezdem k návětrné bóji.
Nakonec se odjely 3 rozjížďky ve větru do 9m/s. Oceánské vlny šly opět ze strany proti proudu. Vlny tedy do 1m a proud 2-3 uzly.
Nikola měl problémy na startech. Vždy ztratil získanou pozici a startoval z druhé až třetí řady. Na zítřek pozměníme strategii právě na startech. Celkem tedy v Laserech startovalo 33 zemí. Nikola měl dnes dojezdy 26, 24 a 27.
Myslím, že rychlost po větru je dobrá, což je důležité, protože se jezdí pouze W-L. Na stoupačku jsme mírně pozměnili trim. Teď je důležitá koncentrace při startu.
Držte palce. Jinak s Rafaelem jsme to vyřešili :-)

David Křížek - YC CERE

Více na www.youthworldsailingmadeira.com


18.7.
Tak dnes jen krátce. Ráno opět vázla přeprava do klubu. Nejhorší je, že máme přiděleného průvodce Rafaela a ten nás částečně nutí dělat věci podle programu, který jak všichni ostatní pochopili, nefunguje. Je to trošku boj a zdržovačka, ale ráno to s ním vyřešíme.
Dnes byla na programu tréninková rozjížďka. Ráno jsme ještě jednou probrali všechny nástrahy plachetních směrnic. Na meteo brífinku jsme se dozvěděli, že žádnou předpověď nemají, ale že se polepší. My jsme znali alespoň synoptikou mapu a čas přílivů. Také jsme zjistili reliéf dna, ale vítr byl velmi proměnlivý a tak nám tyto informace pomáhali jen částečně.
Na čtvrtý pokus byla odstartována tréninková rozjížďka. Vítr přes břeh. Návětrná bóje pod 300 metrovou skálou. Vítr 12 uzlů, maximum 16 uzlů. Vlny do 1,5m přicházející z boku. Proud ze strany proti hlavním vlnám. Na návětrné bóji 2 uzly a v oblasti startu až 4 uzly.
Nikola nezvládl poslední ostrý start a po první stoupačce nebyl příliš dobře. Pak se postupně propracovával. Nakonec dojel na 7. místě, ale hodně účastníků vzdalo.
Večer proběhlo slavnostní zahájení a průvod městem. Celkem je zde 41 národů. V Laserech jich startuje celkem 32. Jdeme spát. Zítra to propukne.

David Křížek - YC CERE


17.7. ISAF YOUTH WORLDS - MADEIRA POR
Díky časovému posunu se nám dnes celkem dobře vstávalo. Nikola byl ještě v podvečer běhat, ale ráno už byl nažhavený na trénink. Díky přehnané dochvilnosti jsme jako jedni z prvních absolvovali registraci a mohli jsme odjet prvním autobusem do mariny. Cesta trvala přibližně 1/4 hodiny a předvoj nám dělal policejní motocykl. Jezdí se tu jako v jiných jižanských zemích - chaoticky, ale o to rychleji.
V přístavu jsme přebrali nového Lasera, kulatiny, provazy, rolovanou plachtu a zabalené XD sady. Práce bylo dost. Vše jsme zvládli důkladně připravit a okoukali jsme pár nových triků od konkurence.
Ihned jak povolili vyplouvání, tak šel Nikola na vodu. Trenéři tam dnes nemohli. Vítr dosahoval maximálně 5m/s, ale vlny byly hodně vysoké.
Večer jsme se důkladně seznamovali se směrnicemi a účastnili jsme se besedy na téma - pravidlo 42.
Nyní šel Nikola běhat. Zítra je na programu tréninková rozjížďka.

Držte palce. David


16.7. ISAF Youth Worlds - Madeira POR

Po devatenácti hodinách cesty dorazili závodník třídy Laser Nikola Guryča a trenér David Křížek do dějiště letošního juniorského mistrovství světa ISAF, na ostrov Madeira.
Na letišti bylo připraveno uvítání a každému státu byl přidělen jeden delegát. Byla zajištěna přeprava z letiště do nedalekého hotelu a všichni obdrželi program následujících dní.
Dnes bylo ještě volno a tak naši prohlédli okolí a seznámili se s dějištěm závodu. Dnes byly poměrně vysoké vlny a vál silnější vítr.
Zítra proběhne přebírání lodí a neoficiální trénink. První tréninková rozjížďka je plánována na pátek.

David Křížek

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>