Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...

Partneři - Lode.czPartneři - Lode.cz

SPS Praha
najachtu.cz
ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU

Úvod > Plavby


Česká expedice chce s plachetnicí doplout k hornímu toku Orinoka
 
      Více než dva roky potrvá dobrodružná expedice Orinoko, při které chce česká posádka námořní jachty Dandy dosáhnout horního toku venezuelské řeky Orinoko.

 
Šestice cestovatelů hodlá dorazit do míst, kam dosud žádná česká plachetnice nedoplula. Při dnešním slavnostním křtu v Mělníku to novinářům řekl kapitán lodi Tomáš Brabenec. Posádku tvoří čtyři muži a dvě ženy, kteří již procestovali i nejvzdálenější kouty naší planety včetně Austrálie, Sibiře, Indie a jižní Afriky.

"Úplní zelenáči tedy nejsme, ale na takovou dálku se vydáváme poprvé," přiznal Brabenec. Očekává sice řadu komplikací, ale věří, že je s posádkou zvládnou. "Máme sice různé knihy a průvodce, ale každá taková cesta je jedinečná a stát se může cokoliv," doplnil. Dvanáct metrů dlouhá námořní jachta s nízkým ponorem byla vyrobena v Polsku, její interiér kompletně vyrobili členové posádky až v Mělníku. Příští týden ji spustí na vodu a postupně s ní po řekách a plavebních kanálech proplují Českem, Německem a Francií ke Středozemnímu moři.

Posádka chce využít především takzvaný lodní stop, kdy jachtu potáhne jiná loď. Podobným způsobem již loď přepravila z polské loděnice do Mělníka. Expedice plánuje přeplout Atlantický oceán v pasátových oblastech kolem rovníku a zakotvit na karibských ostrovech Martinik, Barbados a Trinidad. Začátkem června 2003 se expedice chystá vplout do delty Orinoka a pustit se tak na 1500 kilometrů dlouhou pouť tropickými oblastmi Venezuely. Posádka hodlá po celou dobu plavby dokumentovat život domorodých obyvatel od velkoměst až po indiánské kmeny žijící v horských oblastech Serra de Guampi a Serra Parima. Zvláštní pozornost chce věnovat indiánům kmene Warao, kteří jsou zbytkem původních bojových kmenů. Expedice má skončit až v roce 2004.

ČTK

<< Předchozí

Přehled článků

Následující >>