A k tomu vyčištěná voda v jezeře. Takové ambice mají starostové obcí u Orlické přehrady a krajští politici, kteří chtějí nádrži vrátit někdejší lesk a přilákat turisty. Zatraktivněním přehrady se zabývá obsáhlá studie Orlicko.
Studie, kterou má redakce k dispozici, kritizuje největší nešvary současné Orlické přehrady, např. špinavou vodu, vysloužilé hausbóty na březích fungující jako chaty nebo nedostatek vyžití pro návštěvníky.
Lodě a golfové hřiště
Většině obcí podrobná studie navrhuje, kam a jak se mají rozšiřovat i jaké stavby na svém území mají povolovat. Například u Starého Sedla nedaleko Orlíka nad Vltavou plánují autoři v zátoce sportovní přístaviště, Zvíkovskému Podhradí radí postavit nové kotviště pro lodě a přívoz, ke kterému povedou cyklostezky.
Jickovicím doporučují přívoz, který bude pendlovat k hradu Zvíkov, u Kovářova by mohlo být golfové hřiště, obci Hosty by se hodila základna pro rychlostní kanoisty a Voltýřovské či Hrejkovické zátoce zase přístav pro 60 lodí a kotviště pro 50 hausbótů.
Pro představu: jen osmnáctijamkové golfové hřiště by odhadem spolklo 150 milionů korun. Podobné sumy budou stát i další projekty. Celková částka by se počítala na miliardy korun.
Plány, jak dostat Orlík zpět mezi nejnavštěvovanější trojici oblastí v kraji po bok Šumavy a Lipna, jsou opravdu monstrózní. A cesta k nim zdlouhavá.
Sami autoři studie přiznávají, že přeměnu Orlíka v turistickou destinaci, kterou navštíví ročně tisíce lidí, musí obce začít vyčištěním jezera. "To je největší problém. Pak lze investovat do věcí, které zatraktivní lokalitu tak, že bude odpovídat nárokům 21. století," říká hlavní projektant studie Jiří Brůha z budějovického ateliéru A+U Design.
S tím souhlasí i starosta Kovářova Pavel Hroch. "Základ je postavit v obcích na toku Vltavy čistírny odpadních vod, aby do jezera netekla špinavá voda plná fosforu. Jen to je práce na pět až deset let. Jinak ale zpět turisty k Orlíku nedostaneme, už dnes nám do obcí jezdí jen rekreanti, kteří zde mají chaty a chalupy, ale kempy jsou prázdné. K jezeru míří maximálně rybáři."
Lidé k přehradě moc nejezdí
Podnikatelé, které cestovní ruch živí, tvrdí, že jejich tržby se rok od roku propadají minimálně o 20 procent.
"Turistů jezdí k jezeru čím dál méně. Naštěstí jsme u frekventované silnice, takže nás drží nad vodou alespoň lidé, kteří projíždějí okolo a chtějí se u nás najíst či přespat. Několikadenní dovolené jsou minulostí," tvrdí spolumajitel penzionu s restaurací u silnice z Tábora na Plzeň nedaleko Orlíka nad Vltavou Jaroslav Večera.
Provozovatelé kempů se také shodují: V posledních letech návštěvníků rapidně ubývá. "Většinou od poloviny července je voda zelená. Kemp přežívá jen díky tomu, že máme stálé klienty, kteří zde mají postavené karavany. Klasických turistů, kteří přijíždějí na víkend pod stan, je minimum," řekl správce kempu Podskalí u Klučenic Jiří Švec.
S Orlíkem je potřeba spěchat, říká radní Vlasák
O tom, že dokud nebude Orlická přehrada čistá, nepřijedou k ní turisté, hovoří politici už dlouhé roky. Nyní konečně první obce v okolí požádaly o dotace na stavby čističky odpadních vod.
"Bude to běh na dlouhou trať. A rok 2013, kdy se významně sníží možnost získat dotace z Evropské unie, se nezadržitelně blíží," říká Karel Vlasák, krajský radní zodpovědný za životní prostředí.
Kolik obcí už chtělo dotaci na stavbu čističek odpadních vod?
Problematiku orlické nádrže si vzal za své svaz obcí okolo Orlíka a už pět obcí o dotace na stavbu kanalizací požádalo a dalších šest obcí se na to chystá. Bude to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale je potřeba začít problémy řešit.
Jak může s řešením Orlíka pomoci kraj?
Každá obec má možnost využít grantového programu kraje na vodohospodářskou infrastrukturu. Tento program je vhodný pro obce do dvou tisíc obyvatel. Kromě toho lze žádat o peníze i z dalších programů nebo může pomoci i naše bruselská kancelář. Každopádně se budeme snažit všem obcím, které se na nás obrátí, v maximální možné míře vyjít vstříc.
O revitalizaci Orlíka se mluví roky. Není už ale pozdě vzhledem k tomu, že rok 2013 bude posledním, kdy lze žádat o většinu evropských peněz?
Pravdou je, že k Orlíku už byl nespočet seminářů. Problém je v tom, že vše se komplikuje i proto, že Orlík se rozkládá na území dvou krajů, Jihočeského a Středočeského, a vše se týká i vodohospodářů - Povodí Vltavy. Proto je potřeba v tuto chvíli spěchat, protože projekty, jejichž autoři počítají s významnou podporou z evropských peněz, mají opravdu čas jen do roku 2013.